Na łamach najnowszego wydania specjalistycznego Journal für Kardiologie - Austrian Journal of Cardiology, opublikowano wypowiedź prof. dr hab. med. Dariusza Dudka, kardiologa, prezesa Elekta European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI ESC). W czasopiśmie czytamy:
 
..."W związku z globalną epidemią wszyscy koncentrujemy się aktualnie na śledzeniu nowych przypadków COVID-19. Ale musimy zdawać sobie sprawę, że równolegle rozwija się inny kryzys w obszarze medycyny i opieki nad pacjentami. Osoby cierpiące na zawały serca zgłaszają się do szpitala zbyt późno lub wcale w obawie przed zarażeniem się koronawirusem. Wiele osób odczuwających ból w klatce piersiowej, duszności, ostre stany sercowe nie wzywa pogotowia ratunkowego właśnie z obawy o ewentualne zarażeniem się COVID-19, co może okazać się śmiertelne w skutkach."...

 

Journal für Kardiologie, od lat znane i szanowane na świecie austriackie czasopismo, mające istotny wpływ na rozpowszechnienie informacji o tematyce sercowo-naczyniowej.